Workcamp v zahradách Prahu - Práh jižní Morava

workcamp 201819V pondělí 13. 8. k nám přijela mezinárodní skupina dobrovolnic na workcamp, který pořádal Práh ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Tamjdem. Ta propojuje dobrovolníky z celého světa s neziskovými organizacemi, kterým mohou pomoci. Své zastoupení u nás mělo Portugalsko, Rusko, Francie, Itálie, Srbsko a Česká Republika. Domlouvali jsme se v angličtině. Těm, co angličtinou nevládnou dobře, zajistily překlad koordinátorky a dobrovolnice z Česka.


Dobrovolnice přijely na týden zvelebovat prostředí zahrady Prahu v Brně na Tuřanské. S nadšením odvedly opravdu kus práce – chystaly místo pro nový altánek, vyzdobily mozaikou nové truhlíky, zasadily zeleninu, levanduli i další květenu a mnoho dalšího. Pracovní náplň byla jedním z hlavních faktorů, proč přijely právě k nám. „Navíc studuji speciální pedagogiku a budu se potkávat s lidmi s různými handicapy, proto mě Práh zaujal jako první. Přečetla jsem si infosheet a řekla jsem si: ‚OK, sice to není úplně stejné jako to, co dělám, ale je to taky fajn. Získám nějaké zkušenosti a je to workcamp -poznám nové lidi, místní a jinou kulturu, ˊ“ říká dobrovolnice Goca. Práce dobrovolnicím zabrala zhruba šest hodin denně, takže zbyl čas i na doplňkový program, který připravovaly koordinátorky dobrovolníků Prahu jižní Morava. Ten jim umožnil seznámit se s činností Prahu i jeho klienty – osobami se závažným duševním onemocněním. „Vážně se mi líbilo jít na procházku po Brně. Bylo sice hrozné horko, ale večer už to bylo příjemnější a my jsme si to moc užili,“ říká další dobrovolnice Rachel a dodává: „A nikdy jsem nebyla v letním kině, takže to byl můj první film pod širým nebem.“ Účastnice spaly přímo v budově Prahu. O stravování se postarali zaměstnanci naší nové výrobny studené kuchyně společně s klienty.
A jak se dámám u nás líbilo? „Byla to skvělá zkušenost! Mohla bych někdy zase přijet?“ odpovídá se smíchem Goca. Zajímalo nás i to, jestli se nějak změnil jejich pohled na lidi s duševním onemocněním. Slovy jedné z účastnic: „Nebylo třeba, protože už pozitivní byl.“
Dobrovolnicím tímto za všechno srdečně děkujeme a těšíme se na případnou shledanou.
Obrovský dík také patří všem, bez kterých by se workcamp nemohl uskutečnit. Koordinátorkám dobrovolníků Katce a Marii, a všem, kdo v průběhu týdne přiložili ruku ke společnému dílu nebo svým umem přispěli ke spokojenosti dobrovolnic.

Fotografie si můžete prohlédnout v galerii.

JT Fixed Display