DestigmAction v Blansku - Práh jižní Morava

banskovystavablansko debata4blansko debata3strom blaznovstvi

 

EU zamestnanost

Festival v Blansku bořil mýty o duševním onemocnění.
Zlepšit náhled veřejnosti na duševní onemocnění se v prostředí blanenského zámeckého parku snažil první ročník festivalu DestigmAction. Akci uspořádali pracovníci Terénního týmu Blanensko v sobotu 16. 6. 2018.

Návštěvníci se mohli zúčastnit debaty s odborníky, užít si koncerty kapel Persian Flaw a Tryo, nebo napsat světu na Zeď bláznovství, z čeho šílí a poradit, jak se nezbláznit. Dále mohli shlédnout výstavu obrazů i příběhy lidí se zkušeností s duševním onemocněním a vyzkoušet si, jak se cítí lidé s bludy. O občerstvení se na akci staraly podniky Julie´s cafe a Gauč Pub. Zvukařské zázemí poskytla KVLTVRA.BKA a kapely Pesian Flaw a Tryo vystoupily bez nároku na honorář.  Akce byla zdarma, veřejně přístupná kolemjdoucím. Zastavilo se zde odhadem 150 návštěvníků. Na akci se podíleli dobrovolníci Prahu i z řad veřejnosti.

 

Součástí programu byla i otevřená diskuse, do které se zapojilo přes dvacet návštěvníků. V hodinovém panelu odborníci diskutovali s veřejností například nad reformou psychiatrické péče, prací terénního pracovníka nebo financováním aktivit Prahu. Jedna z organizátorek řekla: „Diskuse byla příjemná a tím, jak byla komorní, napomohla tomu, že lidé zmiňovali, že tyhle věci znají na vlastní kůži. To bylo nejdůležitější. Napomohlo to k ujasnění, že duševní zdraví se týká nás všech.“ V diskusi zaznělo i poděkování Evropské unii za financování projektů pomáhajících lidem s duševním onemocněním. Z řad odborníků se diskuse zúčastnila Pavla Kovářová z ministerstva zdravotnictví, psychiatrička Mária Duránková, vedoucí Terénního týmu Blanensko Zdena Ošlejšková, naše bývalá kolegyně Adéla Boudová (dnes PIAFA) a dvě peer pracovnice Hana Dvořáková a Beata Mudrová. Debatu moderovala Jana Sladká Ševčíková, zakladatelka Centra Anabell. Na konci diskuse se účastníci shodli na společném mottu: „Pojďme si říkat o pomoc!“

 

Návštěvníci si dále mohli u stromu bláznovství přečíst konkrétní příběhy duševně nemocných lidí, vyzkoušet si, jaké to je slyšet „hlasy“ nebo si prohlédnout obrazy namalované lidmi se zkušeností s duševním onemocněním. Součástí akce byla i populární Zeď bláznovství, na kterou návštěvníci psali, co je přivádí k šílenství, ale i to, co jim pomáhá se nezbláznit. „Destigmatizační aktivity byly v rámci akce rozptýlené. Naopak u diskuse vnímám pozitivně, že dostala oficiální prostor orámovaný časem.“ říká Ošlejšková.

 

Na akci bylo možné zakoupit i výrobky chráněných dílen, které Práh provozuje. Nechyběla ani chillout zóna, kde si mohli návštěvníci na lehátkách či v hamace přečíst komiks Isaac v úzkých. „Už jsme měli dvě akce v kině, tak jsme si řekli, že uděláme něco venku, aby to bylo otevřené. Napadlo nás prostředí parku. Ten je ideální, protože tudy prochází lidé a nejsou zde žádné bariéry. Každý tak mohl přijít a odejít, akce je bezplatná, otevřená všem." říká další organizátorka Romana Jelínková.


Festival se konal v rámci projektu „Dobří sousedé jsou také na Blanensku“
(reg. č. CZ.03.3.X/0.0/0.0/15_024/0005624), financovaného z Evropského sociálního fondu a Státního rozpočtu ČR prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost. „Je za tím i značná část práce naší kolegyně Denisy Pazderové, která se v oblasti kulturního dění v Blansku pohybuje (za KVLTVRA.BKA). Zprostředkovala nám kontakty a další náležitosti, které, myslím, celé akci napomohly.“ dodala vedoucí blanenského týmu. Organizačně byla akce vydařená a je možné, že podobný formát destigmatizačních akcí pod hlavičkou Prahu se v budoucnu bude opakovat.

JT Fixed Display