Isaac v úzkých v Blansku - Práh jižní Morava

EU zamestnanost

isaac v blansku1isaac v blansku2isaac v blansku3

 

Druhého října v podvečer se při zahájení výstavy komiksu ISAAC v úzkých v předsálí kina Blansko sešli blanenští občané, klienti i zaměstnanci naší organizace, zástupci partnerské organizace Zahrada 2000 z.s., lidé s přímou zkušeností s lidmi s duševním onemocněním či osoby blízké lidem s duševním onemocněním. Přednášku zahájil psycholog Jiří Šupa krátkou promluvou o smyslu výstavy a možnosti nalézt pomoc v případě, že někdo má duševní onemocnění nebo takového člověka zná.

Apeloval také na účastníky, aby komiksy, které byly na místě volně k rozebrání, dali tam, kde se sdružují především mladí lidé, kteří mohou řešit podobné situace jako hlavní hrdina a může se jim tak dostat do rukou pomocný materiál. Poté předal slovo překladatelce komiksu Anežce Chrudinové, která má sestru s duševním onemocněním. Ta představila cestu komiksu ze Švédského Comic Conu do České republiky, do Prahu a také promluvila o zahájení série destigmatizačních akcí za pomoci prezentace tohoto komiksu. Příspěvky o zkušenostech s průběhem jejich duševních onemocnění měli na vernisáži také peer konzultanti Václav Rolenec a Hanuš Loucký. Ti se také podělili o své zkušenosti s léčbou či terapií a také se zkušeností s pomocí takových společností jako je Práh jižní Morava, z.ú. nebo Zahrada 2000 z.s. Hanuš Loucký přečetl také tvorbu kolegů s duševním onemocněním – úvahy, básně, které vznikly z vlastní iniciativy či jako součást terapie. Podvečer byl zakončen menším občerstvením a volnou diskusí návštěvníků s přednášejícími.
ISAAC je mladý talentovaný muž, kterého jednoho dne dostihne vlastní úzkost a nejistota prezentovaná v komiksu temnou příšerou. V komiksu můžeme sledovat vnitřní i reálný boj hrdiny s tímto démonem, jež se nakonec ukáže být temnou stránkou jeho vlastní osobnosti. Příběh končí reflexí a rozhodnutím hrdiny, že je možné tuto svoji stránku přijmout či překonat, a žít život, jaký sám chce.
Autorem je švédský výtvarník Adrian Malmgren, který komiks vytvořil v rámci jeho 24 hodinového školního projektu.
Výstava a vernisáž k ní se konala v rámci aktivit probíhajícího projektu „Dobří sousedé jsou také na Blanensku“ / registrační číslo CZ.03.3.X/0.0/0.0/15_024/0005624. Výstava byla pro veřejnost otevřena od 2. do 16. října.

JT Fixed Display