Měsíc bláznovství 2017 - Práh jižní Morava
ve spolupráci s Nevypusť duši a Psychobraní

Již tradičně, jako každý duben, pořádáme jednu ze svých kampaní, jejichž cílem je pravdivě informovat o duševních nemocech, o životě lidí, kteří se s nimi utkávají a osvětlit předsudky, jež jsou v naší společnosti stále rozšířené.

Většina akcí proběhne v tréninkové kavárně Café Práh v Galerii Vaňkovka, Ve Vaňkovce 1, Brno (není-li uvedeno jinak). Pokud není uvedena cena, je vstupné dobrovolné. Výtěžek bude použit na rekonstrukci sálu Café Práh.
Program:

3. 4. 18.00     Zahájení měsíce bláznovství: Světlokres/ vernisáž fotografií SŠUD Brno
Práce studentů oddělení Užitá fotografie a média SŠUD Brno uvedou Jana Vránová, Martin Vybíral a ředitelka organizace Práh jižní Morava, z.ú. PaedDr. Blanka Veškrnová.
     
7. 4. 19.00   Textová dílna Slávka Janouška/ koncert/ 100Kč
     
11. 4. 10.00   Jak se pozná, že už jsem se zbláznil/ workshop pro SŠ
Interaktivní seznámení s problematikou duševního onemocnění a diskuze s lidmi se zkušeností - peer konzultanty Prahu. Mgr. Marie Kovářová, Mgr. Jana Muroňová a Silvie Chrudinová
     
12. 4. 18.00   Beseda o schizofrenii s lidmi, kteří s ní žijí/ beseda
Beseda o schizofrenii a bipolární afektivní poruše s těmi, kdo s nimi skutečně žijí. Držíme se obecně sdílených mýtů o duševním onemocnění? Jak do nich zapadají reálné zkušenosti lidí mezi námi? Přijďte se setkat, naslouchat, ptát a diskutovat. Štěpán Šůstek, Václav Rolenec a Silvie Chrudinová 
     
13. 4. 18.00  

Jak nevypustit duši na internetu/ workshop
Tipy, fígle a inspirace k udržení duševního zdraví a rovnováhy na vlnách internetu. Mgr. Lucie Peřinová, www.nevypustdusi.cz

     
18. 4. 18.00  

Jak mluvit s člověkem s duševní nemocí tak, aby to nebolelo?/ workshop
„Pokus se, prosím nekrvácet.“ Umíte si představit, že by někdo přispěchal s tímto doporučením, když přijdete k úrazu? Jak často si člověk, který se trápí, vyslechne prostě: „Neplač!“? Jak mluvit s člověkem s duševní nemocí tak, aby to nebolelo? Jak se naladit na jiné vnímání a naučit se jeho jazyk? Mgr. Lucie Kučerová, www.nevypustdusi.cz

     
20. 4. 17.00   Hrdinové existují, pomáháte jim vyjít na světlo: komiks Isaac v úzkých
Komiks Adriana Malmgrena upozorňuje na to, že zmatky a smutky v dospívání nemusejí být nutně jen součástí puberty, ale mohou skrývat něco mnohem vážnějšího. Díky pětadevadesáti dárcům na Startovači se komiks může šířit, měnit náhled na duševní onemocnění a podpořit mladé lidi ve vyhledání pomoci.
Setkání s překladatelkou Anežkou Chrudinovou a její sestrou Silvií, pro niž komiks přeložila, stejně tak jako pro všechny, kteří si občas potřebují připomenout, že i v temnotě se dá najít světlo. A také setkání s klienty Prahu prostřednictvím jejich komiksových polotovarů: přijďte dotvořit načatý příběh a my jim jej vrátíme.
     
 21. 4. 16.00
– 20.00
  Zahradní slavnost s Velebendem / Práh jižní Morava: Tuřanská 12, Brno
Vítání jara na zahradě Prahu v živelných rytmech Velebendu s otevřenými sociálně terapeutickými dílnami a centrem denních služeb, výstavou a autorským čtením, keramickou dílnou, dekorováním květináčů a sázením, soutěží o jarní masku a dobrotu aneb Vybarvi se pupenče, stezkou pro rodiny á la CK Práh, grilovanými žížalami u ohně.
hlavní hosté: Bláznivé žížaly od Kokozy aneb Vyrob si svého domácího mazlíčka – vermikompostér
(Dílna se koná od 18 – 20 hod a je zpoplatněna 590 Kč. Registrujte se předem u iniciátorů městského kompostování www.kokoza.cz: http://bit.ly/workshopy2017/)
Poslechněte si Velebend (FB: Velebend), nahlédněte pod prsty výtvarníkům (FB: Kvark) i psavcům (https://reznicekova.blog.sme.sk/; prah-brno.cz/pribehy).
     
22. 4.   10.00
– 12.00
  Vyrob si svého domácího mazlíčka - vermikompostér/ 590 Kč
Registrujte se předem u iniciátorů integračních a komunitních zahrad a městského kompostování www.kokoza.cz: http://bit.ly/workshopy2017
     
24. 4. 19.00  

DS Dialog: Dva na Kanapi/ konverzační komedie
Konverzační komedie o peripetiích jednoho rozvodu (www.dsdialog.cz/repertoir/)

     
26. 4. 18.00   Překročili jsme Práh: dokumenty z Prahu vs. Slam Poetry mistra ČR Jiřího Rimmera Charváta
Příběhy Milady, Laca a Martina, kteří prošli zkušeností s duševním onemocněním a návratem do běžné společnosti za podpory Prahu doplní vtipnými postřehy o vědomí i bezvědomí Mistr ČR v Slam Poetry Jiří Rimmer Charvát. Rimmer je spisovatel, copywriter, básník, performer, improvizátor, kreslíř, scenárista, vědomí. Po pozření liány duše zjistil, že neexistuje. O to víc píše: www.iwrite.cz (drobná ochutnávka z jiného Rimmerova soudku: www.youtube.com/watch?v=jA2VNajcWyg)
     
27. 4. 18.00   Čtenáři příběhů, setkejme se! prah-brno.cz/pribehy
My je píšeme, vy je čtete, všichni je žijeme. Zajímá nás, co vás na nás zajímá. Zajímáte nás vy a vaše příběhy. Zajímá nás, komu patří který příběh a kdo je tu vypravěčem. A také to, zda můžeme společně načít příběh nový. Tombola s diagnózami zajištěna. Nebojte se, my se také bojíme.
     

 

Peer poradna - bezplatná poradna s člověkem se zkušeností s duševním onemocněním/ Práh jižní Morava: Štěpánská 2, Brno / ve dnech 13. 4./ 19. 4./ 20. 4./ 24. 4./ 26. 4. od 13 do 17 hod

„ZBLÁZNIT SE MŮŽE KAŽDÝ”

JT Fixed Display