Mým největším problémem je vůle. Myslím si, že je to něco, co zná každý člověk s duševním onemocněním. Někdy je prostě hrozně těžké už jen vstát z postele, jít se umýt, najíst se, vyjít z domu. Sepsala jsem pár bodů, které jsou pro mě hodně důležité a pomáhají mi, když nejsem schopná cokoli dělat.

Lidé okolo si můžou myslet, že jsem líná, ale tak to není. Myslím si, že rozdíl mezi leností a nedostatkem vůle je ten, že když jste líní, tak se vám prostě nechce něco dělat a radši odkládáte povinnosti a vyhledáváte zábavu, ale když máte slabou vůli, tak ty povinnosti zvládnout nebo udělat chcete, ale něco ve vás tomu brání a je to moc těžké překonat. Co mě konkrétně pomáhá?

 

  • Sepsat si na papír několik drobností, které chci dnes zvládnout. Pokud jsem ve stádiu, kdy je těžké vylézt z postele, píšu si jen malé a nenáročné úkoly, jako je - vyčistit si zuby, uvařit si čas, jít do sprchy, pustit si oblíbený film. Když se mi něco z toho podaří (a není důležité zvládnout všechno, ale aspoň něco), udělám si fajfku, nebo se v deníku odměním nálepkou. Stačí maličkost, ale jakmile se člověk přemůže i k malé drobné věci, postupuje správný směrem a i to těžší jde pak líp.
  • Okolí - to je jedna z věcí, které mě osobně pomáhají nejvíc. Mám štěstí na skvělou rodinu, která to se mnou nevzdává a pořád a pořád dokola mne učí základní věci. Hrozně mi pomáhá, když musím například uklidit a mám pocit, že je toho moc a nezvládnu to, tak přijdu za mámou a poprosím o pomoc. Uklízíme obě, povídáme si u toho a hned jde všechno líp. Myslím si, že každý, kdo má takové problémy s vůlí by měl mít někoho, kdo mu s tím základním pomůže. 
  • Udělat si příjemnou chvilku - když se cítím pod psa, zkusím se donutit k tomu, abych se obklopila věcmi, které mám ráda (může mi i s tím někdo pomoct), například si lehnu do postele nebo na pohovku, pustím si oblíbený seriál nebo hudbu, dám si k tomu nějaké oblíbené pití a něco na mls. Snažím se hlavně být v příjemném prostředí. Není nic horšího, než být v místnosti, kde je všude nepořádek - mám s tím veký problém, ale moc dobře si uvědomuju, jak důležité je prostředí, ve kterém se člověk nachází.
  • Jít mezi lidi - tohle je někdy docela těžké, když je člověk v depresi, ale může to být dost účinné. Spojit se s blízkým kamarádem nebo partou a jít ven. Klidně jen na chvíli v okolí bydliště, nebo stačí i zavolat někomu, kdo si vás vyslechce a povzbudí. Ještě bych dodala, že mě osobně pomáhá víc, když se mnou ostatní lidé mluví očemkoli jiném, než je má deprese, ráda slyším pozitivní věci a jsem ráda, když mi někdo dá najevo, že mě má rád takovou jaká jsem a oceňuje moje pozitivní vlastnosti
  • Zjistit, co mě tíží. Většinou, když mě přepadne deprese, tak nakonec zjistím, že se tak stalo z nějakého důvodu. A bývá to kolikrát maličkost, ale když si to člověk uvědomí, čím by to mohlo být, je to mnohem lepší. Může to být negativní reakce někoho z okolí, nenávistný komentář na facebooku, pocit zklamání, ale nejčastěji mě to přepadá, když nezvládám svoje povinnosti. Mám pak pocit, že je toho na mě hrozně moc a že to nikdy v životě nemůžu zvládnout. Vidím hned to nejhorší - vyhodí mě z bytu a skončím na ulici, vyhodí mě z práce, všichni mě začnou pomlouvat a ztratím kamarády atd. V těhle chvílích mi pomáhá dostat to všechno z hlavy ven. Podobně, jak jsem psala výše - napsat si na papír všechno, co mě trápí nebo co musím udělat. Jakmile je to venku z hlavy a je to na papíře, hned to vypadá mnohem jednodušeji. Rovněž je pro mě zase důležitá podpora okolí - musím si umět přiznat, že něco nezvládnu sama (dojít na úřad, uklidit, vzít kočku k veterináři) a poprosit někoho o pomoc.
  • Vyspat se. Pokud mě přepadne úzkost a vím, že už ji nezvládnu, že je toho na mě ten den už prostě moc, tak jdu do postele, hodím všechno za hlavu a vyspím se z toho. Před spaním si třeba představuju, co udělám zítra pro to, aby mi bylo líp a abych měla větší motivaci a odhodlání z postele vylézt a začít fungovat.

 

Pokud máte jakékoli dotazy, náměty nebo rady, co vám pomáhá, když máte nedostatek vůle, vyjádřete se v komentářích!

 

 

 

Lidé v této konverzaci

Přidat komentář
JT Fixed Display