aneb Naši klienti pomáhají balit nejen vanilkové rohlíčky.

Premiera Sweet je firma s bohatou historií, na trhu je více než 25 let. Zabývá se produkcí reklamních sladkostí. Většina jejich produkce je tuzemské výroby s použitím výhradně přírodních barviv a sladidel.
S majitelem firmy panem Radomírem Havlíkem jsme si povídali o tom, jak hodnotí spolupráci s klienty Prahu. Má velmi vlídný přístup a do jednání s naší organizací i přímo s klienty se osobně zapojuje.


Pan Havlík popsal, v čem je specifická spolupráce s lidmi s duševním onemocněním. „Určitě je to jiné. Začátky byly těžké. Prvních čtrnáct dní jsem kolem nich chodil po špičkách. Měl jsem obavu jim cokoliv říct, protože člověk nikdy neví, jestli jim jakýmkoliv slovem třeba neublíží, neznechutí jim tu práci atd. Takže je to velmi složité. Ale našli jsme cestu a dnes jsme velicí přátelé. To je důležité.“
V současné době Premiera zaměstnává čtyři naše klienty, z toho jednu klientku dlouhodobě. Pan Havlík nyní platí klienty, své zaměstnance, pouze z vlastních firemních zdrojů. Do budoucna uvažuje o možnosti využít našeho projektu a s možností spolufinancování zaměstnaných OZP tak, aby ulevil finančně sobě, ale zároveň pořád přispíval zaměstnancům z vlastního rozpočtu. „Samozřejmě, že jejich výkonnost není stoprocentní, takže budeme rádi, když nám v tom nějaký projekt pomůže, protože financování je složité a já nechci, aby lidé měli pocit, že tady dělají buď zadarmo, nebo za minimální mzdu.“ Plat by se tedy skládal ze dvou složek: dotované částky z projektu a firemních zdrojů. „Ono je to motivační i pro zaměstnance. Je jedno, jestli pracujete s duševně nemocnými lidmi nebo se zdravými.“ Chtěl by tímto umožnit, aby si naši klienti měli možnost vydělat „slušnou“ částku a motivovat je do další práce a života.
Premiera Sweet zaměstnává naše klienty v „Santově dílně“, kde manuálně skládají například různé druhy sladkostí do krabiček. Nejedná se ale o stereotypní práci, protože její náplň se několikrát denně mění podle toho, jak se střídají zakázky. Dlouhodobější spolupráce mezi Premiera Sweet a Prahem začala zhruba před rokem, kdy do firmy nastoupila první naše klientka, která následně pomohla zprostředkovat i další spolupráci.
„Zájem pomáhat lidem s duševním onemocněním je z naší strany jasný a budeme rádi, pokud budeme spolupracovat i do budoucna.“ Ne každý klient ale z různých důvodů vydrží. Z původních šesti jich nyní pro firmu pracuje polovina. „U těch jsme ale přesvědčení, že plní své úkoly, řekněme na 80-90 %,“ řekl pan majitel. Firma si ale nevybírá konkrétní zaměstnance. Stejnou možnost dostanou všichni zájemci z řad našich klientů a je na nich, jak se s novým zaměstnáním „poperou“. Ne všichni zvládnou pracovní tempo, mají dostatečnou motoriku nebo chuť pracovat. S klienty, kteří pracovní nápor vydrželi, je pan ředitel spokojený.
Premiera Sweet dlouhodobě podporuje různé druhy organizací, například: Národní divadlo Brno, SOS vesničky nebo Fond ohrožených dětí. Spolupráce s organizací pomáhající lidem s duševním onemocněním je pro ně ale novinka. „Jsem rád, že jsme našli takového partnera. Já to nerad roztřišťuji. Jestli jsme našli společnou řeč, tak se jí držme a držme se jí dlouhodobě,“ dodává pan Havlík. My tímto firmě pana Havlíka děkujeme za spolupráci a i za nás doufáme, že se do budoucna bude prohlubovat. Pokud i vy chcete pomáhat lidem s duševním onemocněním uplatnit se na trhu práce, nebojte se pro další informace kontaktovat Nikol Pllunciovou Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

JT Fixed Display