Dny duševního zdraví začaly 9. 10. představením prvního Centra duševního zdraví v Jihomoravském kraji, které Práh jižní Morava vdechl život společně s Psychiatrickou klinikou Fakultní nemocnice Brno. Po společné tiskové konferenci ředitelky Prahu Blanky Veškrnové, primáře Psychiatrické kliniky FN Tomáše Kašpárka a náměstka hejtmana Jihomoravského kraje Marka Šlapala jsme centrum představili veřejnosti.


Na podvečerní vernisáži výstavy představila komiksy Václava Houfa již tradičně kurátorka PhDr. Jana Vránová. Výstava bude k vidění do konce listopadu při každé akci pořádané ve velkém sále. V jiných časech stačí požádat obsluhu Café Práh o otevření sálu.


10.10. je celosvětový Den duševního zdraví. V našem programu pod názvem „Takový normální den - Skutečné příběhy o schizofrenii a těžké depresi - povídání s lidmi, kteří s nimi žijí".
Na organizaci besedy se tradičně podílel Štěpán Šůstek z Psychobraní. Své příběhy vyprávěli naši kolegové se zkušeností s duševním onemocněním – peer konzultanti Vašek, Dorotka, Silvie a Markéta. Byli skvělí! Otevření. Díky nim se dalších 200 zejména mladých lidí přesvědčilo, že žít smysluplný život i s duševní nemocí je možné.


Ve středu 11. 10. dopoledne proběhl již druhý seminář Síťování procesů vedoucích k podpoře lidí s duševním onemocněním.
Zúčastnilo se ho více než 40 specialistů z různých oblastí. Lékaři Psychiatrické kliniky FN Brno, Psychiatrické nemocnice Brno, ambulantní psychiatři, zástupci Policie ČR i brněnské městské policie, praktičtí lékaři, sociální pracovníci městských částí i města Brna, tři krajští konzultanti transformace psychiatrie, členové Asociace poskytovatelů sociálních služeb v oblasti duševního zdraví: Filia, Diakonie ČCE, Piafa, VIDA a Práh jižní Morava, z.ú. Seminář byl tentokrát zaměřen na možnosti předávání informací. Účastníci semináře v pracovních skupinách promýšleli nad představenou kazuistikou možnosti spolupráce mezi jednotlivými institucemi.Odpolední workshop „Jak psát o lidech s duševním onemocněním" vedli Jiří Šupa (psycholog Prahu) a Štěpán Šůstek z Psychobraní. Studenty žurnalistiky a psychologie seznámili s konkrétními příklady stigmatizace v tisku. Představili jim možnosti, jak v žurnalistice bořit stigmatizační způsob informování o lidech s duševním onemocněním.


Večer pro potěchu duše skutečně duši potěšil. Groovey: Simon § Garfunkel revival unplugged Adama Kubáta a Pavla Křiváka byl úžasný. Z plného sálu odcházeli po koncertě spokojení posluchači připravení znovu se poprat s realitou všedních dnů.


Ve čtvrtek dopoledne proběhl tradiční workshop se středoškoláky Jak se pozná, že už jsem se zbláznil". Workshop tentokrát vedly: sociální pracovnice Mgr. Marie Kovářová, psycholožka Mgr. Jana Muroňová a naše peer konzultantka Silvie, pracovnice terénního týmu Brno. Zúčastnila se i odborná garantka transformace psychiatrie v Jihomoravském kraji a zakladatelka Prahu MUDr. Lenka Vachková.


Večerní zrušené představení divadla Psycheche nahradilo druhé setkání s vyprávěním Skutečných příběhů o schizofrenii a těžké depresi. Před nabitým sálem vyprávěli své příběhy Vašek, Silvie, Hanka, Dorotka a Kamila. Kamila vyprávěla své zážitky dítěte nemocného rodiče. Všichni si zaslouží obdiv za svou otevřenost a odvahu otevřít se veřejnosti. Na letošních Dnech duševního zdraví si tak 400 lidí poslechlo a intenzivně zažilo, že i s duševní nemocí lze žít smysluplný život.


V pátek odpoledne začal v Prahu Halloween!
V dílnách vznikly podivuhodné masky, na zahradě se pekly špekáčky, všichni přítomní se dobře bavili.


Večer Dny duševního zdraví skončily Koncertem pro Práh. V průběhu večera pro nás zahrály tři kapely. Rozhodně nejdrsnější byla kapela THE SUTERÉN. V ní se v úplně jiné roli, než ho známe, představil prof. MUDr. Tomáš Kašpárek, Ph.D.
Koncert se opravdu vydařil a byl důstojným zakončením celých Dnů duševního zdraví v Brně.

JT Fixed Display