Práh jižní Morava, z.ú., Ministerstvo zdravotnictví ČR a Centrum Anabell, z.ú. pořádají pod záštitou náměstka hejtmana JMK Mgr. Marka Šlapala a radního pro zdravotnictví JMK Milana Vojty, M.A., MBA tradiční Dny duševního zdraví v Brně ve dnech 26. 9. až 11. 10. 2019.

     26. 9.    
    18:00     Vernisáž výstavy: Denisa Blatná, Melodie, fotografie
        pro veřejnost
         
    7. 10.    
    10:00   Jak se pozná, že už jsem se zbláznil“ - workshop
        pro studenty SŠ
         
    18:00   Příběhy lidí se zkušeností s duševním onemocněním, včetně poruch příjmu potravy, a jejich rodinných příslušníků
        pro veřejnost
     8. 10.    
    10:00   Jak na transformaci psychiatrie v praxi – kulatý stůl
        pro sociální pracovníky sociálních odborů
        Odborná diskuse o současném stavu transformace psychiatrické péče v jednotlivých ORP JMK.
Co nového přináší reforma pro praxi v jednotlivých ORP?
Lze zmodernizovat celý systém v ORP a zvýšit kvalitu péče o lidi s duševním onemocněním?
Jak se dotýká reforma psychiatrické péče přímé práce s klienty v jednotlivých ORP?
Jak probíhá koordinace a spolupráce v rámci komunity v ORP (včetně místní správy, samosprávy, úřadu práce, odborů sociálních a zdravotních služeb, sociálních služeb, atp.)
Naším hostem bude Helena Herbstová, gestorka projektu Podpora zavedení multidisciplinárního přístupu k duševně nemocným.
         
    14:00            Aktuální stav reformy péče o duševní zdraví v ČR a v JMK – seminář
        pro zvané odborníky
        seznam přednášek zde
         
     9. 10.    
    16:00   Přijďte včas! – workshop, dozvíte se na koho se obrátit, když Vám nebo Vašemu blízkému začne být těžko a jak je důležité přijít včas
        pro veřejnost
        Jak poznat první příznaky duševní nemoci a jak je řešit?
Seminář zaměřený na začátky duševních onemocnění a zotavení z pohledu psychiatra, dalších odborníků a lidí s vlastní zkušeností s duševní nemocí.
Seminář bude spojený s promítáním videospotů natočených s lidmi s diagnózou duševní nemoci o jejich zkušenostech s první epizodou duševní nemoci a zotavováním.
         
    19:00   Večer pro potěchu duše: Koncert kapely DIZZY, akustické verze slavných rockových písní převážně z let šedesátých v jedinečném podání.
Cover verze známých i méně známých písní namátkou Joe Cocker, Robert Palmer, The Committments a další.
        pro veřejnost
         
     10. 10.    
    10:00   První zkušenosti z práce Center duševního zdraví a terénních týmů v ČR – seminář
        pro zvané odborníky - poplatek 800 Kč
         
     11. 10.    
    10:00   Jak se pracuje v oblasti péče o duševní zdraví ve Velké Británii z pohledu sociálního pracovníka
        pro veřejnost
        Bývalá sociální pracovnice Prahu, Lucie Pospíšilová již třetím rokem pracuje v terénních týmech i v psychiatrické nemocnici o 80 lůžkách ve Velké Británii.
O svých zkušenostech z práce nám přijde popovídat.
         
    16-20:00   Podzimní slavnost, Centrum Zotavení, Tuřanská 12, Brno
        pro veřejnost
        Zábava, hry, tvoření pro malé i velké
         
    19:00   Koncert pro Práh - aKamarádi, Václavová a Kurečka
        pro veřejnost
         
        plakát ke stažení
        Není-li uvedeno jinak, akce probíhají v Café Práh, v Glaerii Vaňkovak, Ve Vaňkovce 1, Brno
         

 

 

 

Pod záštitou náměstka hejtmana Jihomoravského kraje, radního pro sociální oblast Mgr. Marka Šlapala a radního pro oblast zdravotnictví Milana Vojty, M.A., MBA. pořádá Práh jižní Morava ve spolupráci s pacientským hnutím „O nás s námi“, JMK, MZČR, PdF MU, Psychobraním, Piafou Vyškov, z.ú.

Číst dál: 261 kg zboží z Národní potravinové sbírky

V sobotu 10. listopadu se naši dobrovolníci účastnili Národní potravinové sbírky. Stejně jako v loňském roce jsme byli v PENNY marketu v Brně, na Vinohradech. Letošní rok byl oproti těm minulým nebývale štědrý. Během devíti hodin naši dobrovolníci získali 261 kilogramů zboží, z toho 240 kg potravin a 21 kg drogerie. Nejvíce se nashromáždilo těstovin, rýže, konzerv a instantních polévek.

Práh jižní Morava poskytuje odborné vzdělávání zaměřené na práci s lidmi s duševním onemocněním. Kurzy akreditované MPSV vytvořili, a přednášejí v nich, odborníci s dlouholetou praxí v práci s lidmi s duševním onemocněním i odborné a přednáškové činnosti.
Do kurzů je vtělena dvacetiletá praxe Prahu v pomoci lidem s duševním onemocněním, komunitní péči, práci na reformě psychiatrické péče i vzdělávání neformálních pečovatelů, sociálních pracovníků i dalších odborníků (třeba i policistů).
V současné době nabízíme ještě několik volných míst v kurzech:

Terénní práce s lidmi s duševním onemocněním

Specifika komunikace s lidmi se závažným duševním onemocněním

Možnosti spolupráce s lidmi se závažným duševním onemocněním
Více informací o vzdělávání najdete zde.
Do připravovaného druhého Centra duševního zdraví (CDZ) v Brně, které má v úmyslu realizovat Práh jižní Morava, hledáme psychiatra s atestací, nebo, v atestační přípravě, klinického psychologa i psychiatrické sestry. Smlouvy se zdravotními pojišťovnami v rámci CDZ budou navázány. Nabízíme moderní přístupy k léčbě lidí s duševním onemocněním v multidisciplinárním týmu.

Pro více informací kontaktujte Mgr. Jiřího Šupu – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Číst dál: První vernisáž v Galerii PRÁH

Číst dál: První vernisáž v Galerii PRÁH

Ve čtvrtek 23. srpna jsme za účasti ředitelky Prahu jižní Morava Blanky Veškrnové slavnostně otevřeli Galerii PRÁH – prodejní galerii výrobků chráněných dílen. V pět hodin paní ředitelka pronesla krátký, ale dynamický proslov a přestřihla pásku. Galerii popřála hodně úspěchů a uvedla, že ulice Křenová má být v budoucnu nejluxusnější ulicí v Brně a naše Galerie je tedy na správném místě.

Číst dál: Workcamp v zahradách PrahuV pondělí 13. 8. k nám přijela mezinárodní skupina dobrovolnic na workcamp, který pořádal Práh ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Tamjdem. Ta propojuje dobrovolníky z celého světa s neziskovými organizacemi, kterým mohou pomoci. Své zastoupení u nás mělo Portugalsko, Rusko, Francie, Itálie, Srbsko a Česká Republika. Domlouvali jsme se v angličtině. Těm, co angličtinou nevládnou dobře, zajistily překlad koordinátorky a dobrovolnice z Česka.

Číst dál: V Anglii to opravdu funguje, říká exkolegyně z Prahu

 Naše bývalá kolegyně Lucie Pospíšilová již druhým rokem pracuje jako sociální pracovnice v Anglii. O svých zkušenostech nám nedávno přijela přednášet. Rozhovor, který nám po přednášce poskytla, si můžete přečíst níže

 Na co se můžete těšit?

  • Strašně bych si přála, aby tohle mohli zažít i čeští pacienti.
  • Sociální pracovník je v Anglii ceněný skoro stejně jako doktor.“
  • Já si teď myslím, že to není o papírování, ale aby pracovníci sami poznali, v jaké fázi zotavení se klient nachází.
  • Určitě by se dal více rozvést proces zaměstnávání lidí s duševním onemocněním a rozvinout systém tréninkových kaváren a chráněných dílen.
  • Musíš mít hlavu na pěti místech.
  • Aby se lidi nedostávali do nemocnic, jsou v Anglii komunitní týmy.
  • Málokdy tam máme člověka s psychózou, schizofrenií nebo bipolární poruchou, který by přišel dobrovolně. Ti to většinou zvládají v krizovém týmu.
Číst dál: Piknik v Tuřanech na konci školního roku
První zahradní slavnost ve formě pikniku zaplnila v poslední den školního roku zahradu naši hlavní budovy v Tuřanech. Počasí nám přálo, a tak se přišlo a přijelo pobavit na osmdesát návštěvníků. Kromě dobrého jídla, grilování a táboráku si užili i pestrý program.

Číst dál: DestigmAction v BlanskuČíst dál: DestigmAction v BlanskuČíst dál: DestigmAction v BlanskuČíst dál: DestigmAction v Blansku

 

Číst dál: DestigmAction v Blansku

Festival v Blansku bořil mýty o duševním onemocnění.
Zlepšit náhled veřejnosti na duševní onemocnění se v prostředí blanenského zámeckého parku snažil první ročník festivalu DestigmAction. Akci uspořádali pracovníci Terénního týmu Blanensko v sobotu 16. 6. 2018.

JT Fixed Display